+420 272 952 604 gynchodov@seznam.cz

Časté dotazy

Vítejte v naší sekci „Časté dotazy“, kde najdete odpovědi na nejčastější otázky týkající se našich služeb. Naším cílem je poskytnout vám rychlé a užitečné informace, které vám pomohou efektivně využívat naše služby.

Poprvé ke gynekologovi. Jak se připravit?

Gynekologové se obvykle zabývají osobními a citlivými problémy. Proto se také mnohé dívky první prohlídky u ženského lékaře obávají. Co vás čeká a jak se připravit?
Při první návštěvě si s vámi lékař nebo sestra důkladně pohovoří. Budou se vás ptát zejména na:

  • menstruační cyklus. Je dobré vést si menstruační kalendář, tyto informace jsou pro lékaře důležité.
  • operace a onemocnění, které jste prodělala vy a blízcí rodinní příslušníci,
  • užívání léků,
  • alergie,
  • prodělaná gynekologická onemocnění,
  • současné gynekologické obtíže, jejich trvání, charakteristiku a vývoj.

Vyšetření bývá rychlé a nebolí. Gynekolog vám dopředu vysvětlí, co se bude dít. Pak bude následovat ještě ultrazvukové vyšetření (zvenčí přes břicho nebo prostřednictvím vaginální sondy) a vyšetření prsou. Lékař je zkontroluje pohmatem a vysvětlí, jak provádět samovyšetřování.

Poprvé s maminkou, nebo bez?
Maminka je určitě velkou psychickou oporou, navíc je schopna zodpovědět všechny otázky týkající se rodinné anamnézy určitě lépe než trochu nervózní dívka. Při samotném vyšetření může maminka počkat v čekárně nebo kabince.

Co mám mít se sebou při návštěvě?

Co vzít s sebou na kontrolní gynekologické vyšetření

1. Průkaz zdravotní pojišťovny – vždy mějte s sebou platnou kartičku pojištěnce.
2. Těhotenský průkaz (pokud jste těhotná).
3. Výsledky předchozích vyšetření, pokud jste je absolvovala mimo naši ordinaci(např. mamografie, krevní testy).
4. Seznam užívaných léků
5. Menstruační kalendář nebo poznámky o vašem cyklu, pokud si je vedete.6.Peníze nebo platební kartu pro případnou úhradu nadstandardních služeb.
7. Pokud jdete na odběr, ujistěte se, že jste dodržela případné pokyny k přípravě. Pamatujte si, že krevní odběry je vždy nalačno.
8. Vhodné je i vyprázdnit močový měchýř bezprostředně před vyšetřením. Pohmatové vyšetření pánve s pohmatem dělohy a oblasti vaječníků je při naplněném měchýři nepříjemné a pro lékaře má nedostatečnou výpovědní hodnotu.

V případě jakýchkoliv dotazů nebo nejasností se nebojte kontaktovat naši ordinaci předem.

Cytologie: čím se liší normální cytologie a tekutá LBC?
Cytologie – posouzení přednádorových či nádorových změn buněk v mikroskopu.
Základní skríningovou metodou je v současné době konvenční cytologie, kdy se pod mikroskopem provede hodnocení v cytologické laboratoři. Cytologickém vyšetření je založeno na stěru z hloubky endocervikálního kanálu s následným hodnocením buněčné populace genitálního traktu ženy. Vyšetřování gynekologické cytologie hrazené pojišťovnou zahrnuje onkologické i funkční vyšetření stěrů z cervixu, vaginální sliznice, vulvy a endometria. Spolehlivost této metody závisí na kvalitě odběru a zkušenostech hodnotícího cytologa laboratoře. Přesto spolehlivost záchytu závažných změn je pouze 70%, což je dané technickými možnostmi a limity lidského oka.

Novější metodou je pak ThinPrep PAP test neboli tekutá cytologie LBC (liquid based cytologie), při níž se štěteček s odebraným vzorkem vyplachuje ve speciálním konzervačním roztoku. Výhodou je, že se do něj buňky snadněji uvolňují a získáme tak veškerý setřený materiál. V porovnání s konvenční cytologií, při které se buňky natírají na sklíčko a ihned barví, jsou buňky z média LBC rovnoměrně rozprostřeny na sklíčku v tenké vrstvě, takže stěr je potom lépe diagnostikovatelný v mikroskopu. Díky tomu je spolehlivost této metody více než 90%. Unikátní softwarový systém prohlédne každou buňku ve stěru a hodnotící lékař určí závažnost buněčných změn.

Přehlédnutí rakovinových buněk hodnotícím cytologem v nepřehledném konvenčním nátěru, tvoří zásadní problematiku chybovosti v cytologické diagnostice, což lze snížit použitím techniky LBC.

Cytologie-LBC dvoustupňové digitální zpracování, platba laboratoři:
-pojištěné pacientky – 700 Kč
– nepojištěné pacientky – 1400 Kč

Proč mám platit, když mám zdravotní pojištění?

Zdravotní péče v ČR hrazená z prostředků veřejného zdravotního pojištění a podmínky jejího poskytování jsou definovány zákonem č. 48/1997 Sb.

Lékař, jako poskytovatel zdravotních služeb, je povinen poskytovat takový způsob zdravotní péče, který je v souladu s účelným a hospodárným vynakládáním zdrojů veřejného zdravotního pojištění, tzv. „základní variantu“ zdravotní péče. Zdravotní pojišťovna v rámci cenových jednání sjednává s lékařem „regulační opatření“, která mají za cíl omezit růstu nákladů nad možnosti veřejného zdravotního pojištění.

Ostatní způsoby zdravotní péče jsou považovány za „ekonomicky náročnější variantu“ a jsou hrazeny z finančních zdrojů pacienta.

V naší ordinaci nabízíme komplexní gynekologicko-porodnickou péči plně hrazenou ze zdravotního pojištění, ale i široké spektrum výkonů a služeb nehrazených z veřejného zdravotního pojištění. Aktuální ceník služeb najdete ZDE

Kdy lepší naplánovat termín kontroly?
Termín gynekologické prohlídky je nutno naplánovat mimo období menstruace, nejvhodněji 3-4 den po jejím skončení.
Vyšetření nezletilých do 18 let
Ošetření a léčbu mladistvých upravuje nový občanský zákoník (např. § 95) a dále zákon o zdravotních službách (novelizované ustanovení § 35). Dle jeho výkladu může souhlas o poskytnutí zdravotních služeb udělit i nezletilý pacient, pokud je to přiměřené jeho rozumové a volní vyspělosti.

V praxi to znamená, že pokud se např. dívka po dovršení 15-ti let věku rozhodne sama navštívit gynekologii a požádat o předpis antikoncepce, lékař ji může recept vystavit, aniž by vyžadoval souhlas či přítomnost zákonného zástupce.

Dívka na vyšetření u gynekologa si může být jistá, že všechny informace zůstanou lékařským tajemstvím a nebudou předány rodičům, s výjimkou případů ohrožujících život. Gynekologové jsou vázáni povinností mlčenlivosti a respektují soukromí svých pacientek.

Skip to content